Licenţiat în Drept (Facultatea de Drept, Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Iaşi, 1994);

Tehnici de Apărare în cauzele penale (Asociaţia Barourilor Americane, 2004);

Instruirea formatorilor pentru aplicarea Convenţiei Europene (Consiliul Europei şi Comisia Europeană, 2005);

Doctorand (Facultatea de Drept, Universitatea de Stat din Moldova, 2007).

Activitate politică

Preşedinte al Comisiei juridice, pentru ordinea publică şi activitatea administraţiei publice locale a Consiliului Municipal Chişinău (iunie 2007 – aprilie 2009).

Preşedinte al Fracţiunii PLDM în Consiliul Municipal Chişinău (iunie 2007 – aprilie 2009);

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova (aprilie 2009 – martie 2010, noiembrie 2010 – februarie 2011);

Prim-Vicepreşedinte al Partidului Liberal Democrat din Moldova (8 decembrie 2007 – 10 aprilie 2011);

Activitate profesională

Consilier juridic independent (ianuarie 1995 – decembrie 1997).

Ministerul Justiţiei, Direcţia Agent Guvernamental şi Relaţii Internaţionale, Consultant Superior (ianuarie – septembrie 1998);

Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare, Programul “Guvernare şi Democraţie”, Manager de Proiect, Proiectul “Consolidarea Sistemelor Judiciar şi Legislativ în Moldova” (octombrie 1998 – august 1999);

Baroul Avocaţilor din Moldova, Avocat (februarie 1999 – martie 2009);

Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare, Manager de Proiect, Proiectul “Consolidarea Sistemului Legislativ şi Judecătoresc” (septembrie 1999 – decembrie 1999);

Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare, Consultant naţional de Proiect, Proiectul “Susţinerea Dezvoltării Judiciare în Moldova” (decembrie 2000 – martie 2003);

Fundaţia SOROS Moldova, Programul Drept, Manager de Proiect (aprilie 2003 – aprilie 2005);

Centrul de Studii şi Politici Juridice, Consultant juridic (aprilie 2005 – iunie 2005);

Biroul de avocaţi “Alexandru Tănase”, Avocat (iunie 2005 – 2007);

Biroul Asociat de Avocaţi “Hanganu, Tănase şi Partenerii”, Avocat Partener (2007 – 2009);

Ministru al Justiţiei (septembrie 2009 – mai 2011);

Judecător la Curtea Constituţională (aprilie 2011 – prezent);

Alexandru Tănase a fost ales noul preşedinte al Curţii Constituţionale la 4 octombrie 2011.

Averea lui Tănase

Președintele Curții Constituționale, potrivit declarației de venit și proproietate a obținut în anul 2013 un venit total de 239.369 de lei . De asemenea, Tănase a obținut un venit de peste 4.000 de lei din activitatea didactică la Universitatea de Stat din Moldova.

Familia Tănase deține un teren de 400 metri pătrați, obținut în 2002, și evaluat la peste 300.000 de lei. De asemenea, soții Tănase au o casă de locuit în Chișinău, de 250 metri pătrați, evaluată la peste 800.000 de lei și cumpărată în 2002. Totodată, soția acestuia, Angelina Tănase are o mașină model Lexus, fabricată în 2009 și cumpărată în 2012, evaluată la 160.000 de lei.

Familia Tănase mai deţine în proprietate 50% din “Apps-Imobil” S.R.L. şi 33% din “Trecer-Grup” S.R.L. Demnitarul mai are un credit în lei, contractat în anul 2012 cu rata dobânzii de 15% şi scadent în 2016.

Veniturile lui Alexandru Tănase în 2014

imag 1.png

Sursa: avere.md